Szczególnie w okresie zimowym akumulator w naszym aucie narażony może być na różnego rodzaju uszkodzenia. Warto jednak co jakiś czas w ciągu całego roku sprawdzać jego stan, tak aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Co jednak powinniśmy dokładnie sprawdzić? Musimy po pierwsze upewnić się, że wszystkie elementy łączące akumulator z resztą urządzeń są w dobrym stanie. Można poszukać korozji na stykach, a także sprawdzić, czy klemy na akumulatorze nie są luźne. To właśnie one zapewniają nam wydajny przepływ prądu, dlatego tak ważne jest, aby sprawdzać je możliwe często. Jeśli którykolwiek z elementów dotknęła korozja to powinniśmy oczyścić go z rdzy, używając do tego na przykład drucianej szczoteczki. Dzięki temu zwiększymy wydajność baterii, a tym samym ułatwimy rozruch samochodu po dłuższym postoju. Jednymi z największych wrogów wszelkich urządzeń są brud i wilgoć, dlatego jeśli występują na naszym akumulatorze powinniśmy się ich niezwłocznie pozbyć. Ich występowanie wiąże się bowiem z utratą energii, która powinna być magazynowana. Szczególnie w zimie bardzo ważne jest, aby bateria była sprawna i tym samym za szybko się nie rozładowywała.
Kolejną rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić jest poziom płynu w baterii. Każda cela akumulatora posiada otwieralne wieczko, gdzie powinniśmy zajrzeć i sprawdzić czy nie jest sucha lub niewypełniona dostatecznie. W takim przypadku należy dolać wody destylowanej do pełna. W przeciwnym razie skuteczność działania danego ogniwa będzie ograniczona.
Akumulator, czyli „serce” samochodu
Biorąc pod uwagę istotną rolę akumulatora w naszym aucie powinniśmy regularnie sprawdzać jego stan. Do elementów składających się na jego kompletny przegląd można zaliczyć chociażby:
- sprawdzenie gniazda akumulatora,
- wiek baterii,
- potrzebę naładowania.
Gniazdo baterii to specjalne miejsce służące do umieszczenia w nim akumulatora. Ważne jest, aby nasz akumulator był poprawnie zamocowany. W przeciwnym wypadku podczas ruchu może się on przesuwać lub podskakiwać, a przez to ulec uszkodzeniu. Kolejną kwestią na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest wiek baterii.
Zazwyczaj akumulator sprawny jest przez maksymalnie pięć lat. Niestety baterie bardzo szybko ulegają degradacji – zużywają się elektrody oraz utleniają się ich elementy. Zatem jeżeli nasz akumulator zbliża się do granicy pięciu lat powinniśmy pomyśleć o jego wymianie. Ładowanie jest nieodłącznie związane z każdym akumulatorem. Te, które znajdują się w autach również muszą być ładowane. Aby dokonać tego samemu musimy zaopatrzyć się w prostownik. Można go zakupić nawet w supermarkecie, a cena waha się oczywiście w zależności od producenta i jakości urządzenia. Pamiętajmy, aby podczas podłączania akumulatora jako pierwszy podłączać biegun uziemiający, czyli „minus”, a dopiero później „plus”. Tak samo powinniśmy go także odłączać. Z kolei dzięki wskaźnikowi znajdującemu się na prostowniku będziemy mogli odczytać poziom naładowania akumulatora.