yournamehereqtc Postep

Ze strychu do muzeum

Większość z nas nie zastanawia się nad tym, ile wartościowych z historycznego punktu widzenia przedmiotów znajduje się w zasięgu naszych rąk. Domy naszych rodziców i dziadków są często kopalnią szalenie wartościowych artefaktów, którymi mogłoby się zainteresować nie jedno muzeum.

Zresztą nie jest to nic nowego – wiele takich placówek w okresie tworzenia ekspozycji wprost zwracało się do ludzi, aby przynosili znajdujące się w ich posiadaniu pamiątki i przedmioty związane z konkretnym okresem w historii lub nawet pojedynczym wydarzeniem. Tyczy się to w szczególny sposób placówek zajmujących się upamiętnianiem dziejów najnowszych, albowiem wciąż żyją świadkowie tamtych dni, a pamięć w społeczeństwie jest stosunkowo świeża.

Uwagę powinniśmy zwrócić zwłaszcza na strychy oraz piwnice, bo tam może kryć się wiele dobra, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Z pewnością muzeum, które w pewnym sensie sami współtworzymy jest warte odwiedzenia i może być źródłem sporej satysfakcji, zwłaszcza dla starszego pokolenia naszego rodu.